Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie
A A A
Sport szkolny

XX OGÓLNOPOLSKI BIEG MILOWEGO SŁUPA W KONINIE

Już po raz dwudziesty w dniach 18-19 maja 2018 roku sympatycy biegania powrócą na ulice Starówki. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w imprezie:

18.05.2018 - Biegi Dzięcięco-Młodzieżowe (Stadion ul. Dmowskiego)

19.05.2018 - Bieg Główny na dystansie 10 km (Konin - Plac Wolności)

Formularz zgłoszeniowy / lista uczestników - kliknij.


Adres biura zawodów:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
ul. Kurów 1
62-510 Konin

adres e-mail: sportszkolny@mosirkonin.pl
tel. 63 243 00 60 (wew.5) / 63 249 13 60
    


Dyrektor biegu:
Kamil Szadkowski

tel.63 243 00 60
adres e-mail: sekretariat@mosirkonin.pl

XX OGÓLNOPOLSKI BIEG MILOWEGO SŁUPA – Konin 2018

Tytułowy słup to najstarszy, w naszej części Europy, znak drogowy. Jego fundatorem, jak głosi inskrypcja, był komes Piotr Włostowic, a miało to miejsce w roku 1151. Słup wskazywał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy. Do roku 1828 stał na konińskim Placu Zamkowym, który dawniej nazywano Rynkiem Garncarskim. Dzisiaj słup stoi przy kościele św. Bartłomieja na konińskiej starówce.

Historia biegu sięga 1999 roku. Już w pierwszej edycji wzięło udział prawie 2500 dzieci i młodzieży, oraz niemal 40-osobowa grupa parlamentarzystów i samorządowców i 46 uczestników biegu głównego. Dystanse, które mieli do pokonania zawodnicy to od 100 do 2000 m dla dzieci i młodzieży, 3,5 km dla kobiet i 7,5 km dla mężczyzn w Biegu Głównym oraz 1609,344 m, czyli 1 mila dla parlamentarzystów i samorządowców.

Od tego czasu impreza ewoluowała organizacyjnie i regulaminowo i dziś jest to event dwudniowy, w którym olbrzymią wagę przykładamy do masowego udziału dzieci i młodzieży, a bieg główny gromadzi już niemal 300 zawodników.

20. edycja biegu zaplanowana jest na piątek 18. maja 2018, kiedy to rywalizować będą dzieci i młodzież. Będzie to aż 20 biegów w kategoriach od przedszkolaka do maturzysty na dystansach od 150 m do 2000 m. A Bieg Główny odbędzie się w sobotę 19. maja 2018 na dystansie 10 km w kat. wiekowych od 16 do 60+. Przewidziano też klasyfikację samorządowców i mieszkańców Konina.

Biegi dziecięco-młodzieżowe odbywają się na terenie i wokół stadionu piłkarskiego MOSiR im. M. Paska przy ul. Dmowskiego 4 Koninie. Przylegają do niego piękne zalesione tereny oraz Park im. F. Chopina, które stają się bardzo wdzięczną trasą biegów. Finisz widowiskowo odbywa się przed trybunami piłkarskimi. Frekwencja biegów od początku nie spada poniżej 2 tys. uczestników. W biegach startują już nawet 4-letne dzieci! A najstarsi i najlepsi zawodnicy próbują tez swych sił następnego dnia w Biegu Głównym. W roku 2016 maturzysta z Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie wygrał bieg na najdłuższym młodzieżowym dystansie 2 km, a następnego dnia jako pierwszy finiszował w Biegu Głównym na dystansie 10 km. Po raz pierwszy też koninianin zdobył to najwyższe trofeum.

Bieg Milowego Słupa na stałe wpisał się już do kalendarza imprez nie tylko miasta Konina, ale w ogólnopolski kalendarz biegowy i promowany jest przez popularne portale biegowe jak: Polska Biega, Polskie Stowarzyszenie Biegów czy Maratony Polskie. Dlatego jego zasięg znacznie się rozszerzył. Biegi dziecięce znane są już w całej Wielkopolsce, a Bieg Główny przyciąga zawodników z całej Polski, a nawet spoza niej.

Edycja 2018 będzie wyjątkowa, bo dwudziesta! Na dodatek odbędzie się w roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - nie zabraknie więc okolicznościowych akcentów. Ponadto organizatorzy planują, by zawodnicy biegali na szlaku posiadającym atest, dlatego trwają starania o przeprowadzenie profesjonalnego pomiaru trasy. W Biegu Głównym wprowadzamy dodatkową kategorię wiekową 16-19 lat. Nowością tegorocznej edycji imprezy będzie I Marsz z Kijkami na dystansie 5 km. Zapraszamy do udziału!


Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Konina Pan Józef Nowicki.

Zapraszamy na XX edycję!

strony internetowe | lexurio.pl