Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie
A A A
Ogólnopolski Bieg Milowego Słupa
Kilka słów o biegu

Historia Ogólnopolskiego Biegu Milowego Słupa zaczyna się 29. maja 1999 roku.  Komitet organizacyjny chciał tą imprezą uświetnić odbywające się co roku w maju Dni Konina. Postarano się przy tym o właściwy honorowy patronat, który objęli – Premier Jerzy Buzek oraz Marszałek Senatu – śp. Maciej Płażyński.

Pogoda była piękna, słoneczna, a właściwie upalna, bo temperatura dochodziła do 30 st. C. Na starcie stawiła się niesamowicie duża ilość zawodników ze szkół – prawie 2500 dzieci i młodzieży! Do tego nieśmiało dołączyła niemal 40-to osobowa grupa parlamentarzystów
i samorządowców – wśród których obecny by Prezydent Konina Józef Nowicki i wiceprezydent Marek Waszkowiak, senator Ireneusz Niewiarowski (wtedy poseł) i były Prezydent Konina Kazimierz Pałasz. Bieg Główny zgromadził – zupełnie nieźle jak na pierwszą edycję – 46 uczestników.

Dystanse, które mieli do pokonania zawodnicy to od 100 do 3000 m dla dzieci od przedszkolaka do maturzysty, 3,5 km dla kobiet i 7,5 km dla mężczyzn w Biegu Głównym oraz 1609,344 m, czyli 1 mila dla parlamentarzystów i samorządowców.

Klasyfikacja odbywała się indywidualnie z podziałem na dziewczęta i chłopców w kat. wiekowych dzieci i młodzieży oraz kobiet i mężczyzn wśród dorosłych i zespołowo w kat. szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także w kat. województw
i powiatów.

Trudno wymieniać nazwiska dzieci z tamtych lat, ale warto podkreślić, że zespołowo I miejsce wśród szkół podstawowych zarówno w kat. dziewcząt, jak i chłopców wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 6, a wśród szkół ponadpodstawowych w dziewczętach triumfował Zespół Szkół Budowlanych, a w kat. chłopców Zespół Szkół Hutniczych (byliśmy przed reformą, nie było Gimnazjów). Wśród parlamentarzystów zwyciężył Marian Cichosz – poseł z woj. małopolskiego, pozostawiając na miejscu 3 posła Niewiarowskiego, a na miejscu 6 posła Waszkowiaka. Wśród samorządowców I miejsce wywalczył – wielokrotny późniejszy triumfator – radny Antoni Tomczyk z Koluszek, były Prezydent Kazimierz Pałasz uplasował się na miejscu 7. Jednak w kategorii zespołowej powiatów nie daliśmy sobie odebrać zwycięstwa.

W biegu głównym w kat. kobiet zwyciężyła Elżbieta Jarosz z klubu „Śląsk Wrocław”, w kat. mężczyzn triumfował Dariusz Wieczorek z Warszawy.

Kolejne lata utwierdzały organizatorów w przekonaniu, że bieg był trafioną imprezą i choć nieco uczestników z kategorii dzieci
i młodzieży odebrały nam komputery, gry wideo i inne tech-nowinki, to przez te wszystkie edycje, co roku na starcie staje nie mniej niż 1500  biegaczy. Rangi i znaczenia wśród świata biegaczy nabierał co roku Bieg Główny, który w ostatnich latach gromadził ok. 250 zawodników, a wśród nich takie sławy jak Anna Jakubczak.

Najbliższa XX już edycja OBMS odbędzie się 19 maja, a trasy biegu samorządowców i biegu głównego przebiegać będą ulicami Konińskiej Starówki, Bulwarem Nadwarciańskim oraz w Parku im. F. Chopina. Jak co roku obędą się również biegi dziecięco – młodzieżowe. Nowością będzie, to że w ślad za biegaczami wystartują amatorzy kijków (5 km), wprowadzono też nową kategorię wiekową 16-19 lat.

Serdecznie zapraszają organizatorzy: Miasto Konin i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie.


Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Konina Pan Józef Nowicki.

Zapraszamy na XX edycję!

Zwycięzcy poprzednich edycji
strony internetowe | lexurio.pl