Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie
A A A

Aktualności

Stanęły maszty oświetleniowe na stadionie przy Dmowskiego

Publikacja: 27 marzec 2023     Aktualizacja: 28 marzec 2023
Przebudowa stadionu przy Dmowskiego wkracza w decydującą fazę!

W 208 dniu największej inwestycji w infrastrukturę sportową w Koninie rozpoczęliśmy montaż wież oświetleniowych, które docelowo światłem
o natężeniu 500 lux oświetlą przebudowywany za 11 milionów stadion im. Mariana Paska w Koninie.

Stalowe i ocynkowane wieże oświetleniowe składają się z dwóch segmentów o łącznej wysokości 16,7 i 18 m, wynikającej z różnej liczby opraw, związanej z lokalizacją i wymaganym natężeniem oświetlenia boisk, zgodnie z Kryteriami licencyjnymi PZPN.
Wieże posiadają różne rozwiązania dotyczące podestów obsługowych, a ponad ich poziomem znajduje się uziemienie w postaci iglic odgromowych, co daje łączną wysokość ponad 21 m i 20 m. Uziemione będą również stalowe ocynkowane konstrukcje trybun obu pełnowymiarowych boisk.
Po zakończeniu stawiania wież przy użyciu żurawia podwykonawca branży elektrycznej rozpocznie montaż opraw spełniających wszystkie wytyczne zawarte w uzgodnionym z PZPN projekcie dotyczące: minimalnego średniego natężenia oświetlenia, współczynnika olśnienia oraz równomierności oświetlenia.

Na podesty masztów prowadzą systemowe rozwiązania komunikacji pionowej z asekuracją wyposażoną w mechanizm samozaciskowy blokujący upadek na odcinku 14 cm, co daje możliwość rezygnacji z wymaganych przepisami obręczy ochronnych zabezpieczających przed upadkiem
z wysokości w przypadku drabin od wysokości powyżej 3 m nad poziomem terenu. Producentem masztów jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno -Usługowo - Handlowe ELMONTER OŚWIETLENIE z Zagórowa. Fundamenty w postaci studni zapuszczanych betonowano 29 grudnia ubiegłego roku, a więc beton uzyskał wymaganą pełną wytrzymałość.

Przebudowę Stadionu im. Mariana Paska w Koninie za kwotę prawie 11 milionów złotych wykonuje od 1 września 2022 r, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT z Dąbrowy Górniczej. Inwestorem jest Miasto Konin, realizatorem koniński MOSIR, a realizacja inwestycji możliwa jest dzięki dofinasowaniu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej o wartości 6 773 300 zł, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Część środków pochodzi z budżetu miasta Konina.