Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie
A A A

Aktualności

Minister Sportu ogłosił w Koninie program wsparcia kobiecej piłki nożnej

Publikacja: 15 marzec 2024
Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras w dniu 14 marca przebywał z wizytą w Koninie, gdzie spotkał się na naszych obiektach
z przedstawicielami Władz Miasta, Federacji Klubów Piłkarstwa Kobiecego, Zarządem KKPK Medyk POLOmarket Konin oraz Dyrektor MOSiR. Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na wyremontowanym stadionie im. Mariana Paska, do publicznej wiadomości Minister Sportu ogłosił uruchomienie nowego "Programu wsparcia Akademii Piłkarskich, działających przy klubach Ekstraligi i I ligi kobiet". Na jego reazlizację w tym roku resort przeznaczy 6 milionów złotych.

Ogłaszany dziś program to realna pomoc dla piłki nożnej kobiet i zarazem pierwszy polski rządowy program wsparcia szkolenia piłkarskiego kobiet. Program dedykowany jest klubom kobiecej Ekstraligi i I ligi. Przeznaczamy na niego 6 milionów zł i jestem pewny, że pierwsza edycja przyniesie tak dobre efekty, że nakłady na program będą sukcesywnie rosły w kolejnych latach  – powiedział Sławomir Nitras. Minister podkreślił, że istotna jest budowa profesjonalnego szkolenia młodych piłkarek w Polsce.

- Polskie kluby piłkarskie kobiet muszą mieć stabilne finansowe podstawy do tego, aby skutecznie rywalizować w europejskich pucharach. Jestem przekonany, że w perspektywie kilku lat nie będziemy patrzeć na piłkę kobiecą jako dodatek do piłki męskiej, ale jak na silne, samodzielne podmioty. Aby proces rozwoju piłki kobiecej był trwały, ważne jest także to, by we władzach Polskiego Związku Piłki Nożnej zasiadały kobiety. To kobiety muszą decydować o rozwoju swojej dyscypliny, kierunkach szkolenia, czy o tym, jak powinny wyglądać rozgrywki piłkarskie dla kobiet – dodał minister.

Roman Jaszczak, założyciel klubu Medyk Konin, jego wieloletni trener i prezes stwierdził, że jest dziś „najszczęśliwszym człowiekiem na świecie”.
Na takie decyzje pracowałem 40 lat i poświęciłem całe swoje dorosłe życie. Dlatego w imieniu tysięcy piłkarek i setek działaczek dziękuję - powiedział.

Jako kobieta, matka, zawodniczka i posłanka zabiegałam w parlamencie, aby obszar sportu kobiecego został dostrzeżony i to się po raz pierwszy
w historii polskiego sportu dzieje – skomentowała posłanka Małgorzata Niemczyk.  – Rozpoczynamy zmiany od piłki nożnej kobiet, ale pan minister zapowiedział też zmiany kadrowe w polskich związkach. Nigdy w ciągu całej mojej kariery nie zarządzała moim klubem siatkarskim żadna kobieta. Mam nadzieję, że dzięki tym rewolucyjnym zmianom nasze społeczeństwo będzie bardziej aktywne i zdrowe - dodała.

Cieszę się, że tak ważne decyzje są ogłaszane w Koninie. Dziękuję ministrowi Sławomirowi Nitrasowi za wizytę w naszym mieście i za bardzo konkretne działania na rzecz kobiecej piłki nożnej. My w Koninie mamy silne związki z tą dyscypliną  sportu. Dzięki "Medyczkom" przeżywaliśmy przecież wielkie emocje i chwile wzruszeń. Jesteśmy dumni, że mamy w naszym mieście klub z taką piękną historią – stwierdził prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Fundusze pozyskane w ramach „Programu wsparcia Akademii Piłkarskich, działających przy klubach Ekstraligi i I ligi kobiet” będzie można przeznaczyć m.in. na dofinansowanie wynagrodzeń trenerów prowadzących zajęcia w akademiach, podwyższanie kwalifikacji trenerów poprzez szkolenia i kursy, zakup sprzętu sportowego, organizację obozów sportowych, wyjazdów na mecze i turnieje oraz ich organizację.

Ostatnie artykuły:

Godziny dostępności obiektu RONDO w dniu 15.06

Godziny dostępności obiektu RONDO w dniu 15.06

15 czerwca br. /sobota/ obiekt czynny w godz. 11.00 – 18.30dn. 15.06.2024 26. Ogólnopolski Bieg Milowego Słupa

Przerwa w dostawie ciepła

Przerwa w dostawie ciepła

W dniu 20-06-2024 r. od godziny 08:00 do godziny 14:00 nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przerwa spowodowana jest koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych na sieci ciepłowniczej. Przepraszamy za utrudnieniaDokładna lista obiektów zawarta w artykule.