Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie
A A A

Obiekt Rekreacyjno Sportowy "Rondo"

System Uzdatniania Wody Basenowej

Proces uzdatniania wody basenowej jest nieodzownym elementem każdej pływalni. Ma on za zadanie utrzymanie wody w najlepszej jakości poprzez usuwanie zanieczyszczeń metodami chemicznymi i fizycznymi.
W naszej pływalni krąży łącznie około 700 tysięcy litrów wody w obiegu zamkniętym. Jest ona poddawana procesowi uzdatniania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Droga, jaką musi pokonać woda, jest dość skomplikowana.
Rozpoczyna się od przelewania wody na pływalni do rynien przelewowych, które znajdują się wokół basenu. Stamtąd woda spływa do zbiorników wyrównawczych, umieszczonych
w pomieszczeniu technicznym pod pływalnią. Dalej automatycznie pompowana jest do filtrów ze specjalnym 2-składnikowym złożem węglowo-żwirowym, które ma na celu oczyszczenie fizyczne i mechaniczne wody.
Przed filtracją wody dodawany jest do niej koagulat, mający za zadanie związanie się zanieczyszczeń w „większe skupiska”, co pomaga w dokładniejszym przefiltrowaniu wody.
Po oczyszczeniu przez filtry woda jest ogrzewana poprzez wymienniki ciepła
a następnie naświetlana promieniami ultrafioletowymi lamp UV, które niszczą drobnoustroje.
Następnym etapem jest dodanie do wody korektora pH, który pozwala utrzymać odpowiednie pH wody.
Przed wpłynięciem wody z powrotem do basenu woda jest dezynfekowana chemicznie poprzez podchloryn sodu. Proces pomiaru i dezynfekcji podchlorynem sodu jest zautomatyzowany poprzez czujniki i komputery.
Praca urządzeń oraz wszelkie wartości i parametry kontrolowane są w sposób ciągły przez pracowników uzdatniania wody basenowej. Dodatkowo, co najmniej 4 razy dziennie, za pomocą specjalnego urządzenia wykonywany jest przez ratowników na basenie manualny pomiar chloru.

Lokalizacja obiektu